TOMASZ NOWAK
bella Netventure
bella RALLYCROSS TEAM

Mistrzowska Fabia na Barbórce

44 Rajd Barbórka, 9.12.2006, Warszawa Polska
W 44 Rajdzie Barbórka wystartuje Mistrz Polski 2006 w Rallycrossie – Tomasz Nowak. Na prawym fotelu srebrnej Fabii zasiądzie wielokrotny Mistrz Polski w Rallycrossie, II-vice Mistrz Europy 2004 – Marcin Laskowski. Mistrzowska załoga wystartuje rallycrossową Skodą Fabią, którą Nowak wywalczył w sezonie 2006 tytuł w klasie 3 (auta do 1600 ccm). 200-konna „srebrna strzała” w barwach BELLA / Netventure przeszła już szereg niezbędnych zmian dostosowujących ją do przepisów rajdowych i prawa o ruchu drogowym.

Tomasz Nowak: – W rajdzie Barbórka startowałem już kilka razy, ale po raz pierwszy jako kierowca pojadę mocną ośką. Nie mam zbyt dużego doświadczenia rajdowego, uspokaja mnie jednak fakt, że charakter niektórych odcinków specjalnych zbliżony jest do trasy toru rallycrossowego. Największe problemy możemy mieć z doborem ogumienia – w mojej Fabii jest bardzo ostra skrzynia biegów i ciężko przewidzieć które opony w niskich temperaturach zapewnią najlepszą trakcję. Sezon rallycrossowy trwa od maja do października, więc zimowe warunki rajdowe są mi obce. Na prawy fotel zaprosiłem mojego kolegę, niegdyś bezpośredniego konkurenta z torów rallycrossowych. Marcin wielokrotnie startował w Rajdzie Barbórki, więc wspólnymi siłami damy radę. Zamierzamy powalczyć o najwyższe pozycje w klasie 2.

Marcin Laskowski: – Na prawym fotelu startowałem jedynie w Rajdzie Monte Carlo – Samochodów Historycznych, dlatego mam pewne doświadczenie. Pierwszy raz Barbórkę jechałem w 1996 roku jeszcze jako kierowca-amator – było to wyróżnienie za wygranie sezonu Mini-Maxów. Karową odwiedzałem w swojej karierze wielokrotnie jako kierowca. Dlatego z przyjemnością przyjąłem zaproszenie od Tomka aby zasiąść na prawym fotelu jego Fabii. Mam nadzieję, że połączenie naszych doświadczeń przyniesie zamierzony efekt – nasz start w Kryterium Asów na Karowej. Chciałbym wierzyć , że mój powrót na Barbórkę po przerwie będzie dobrym znakiem i w przyszłym sezonie powrócę na rallycrossowe tory Europy.


informacja prasowa, 05.10.2006

» pobierz w formacie Microsoft Word
Tomasz Nowak Mistrzem Polski w Rallycrossie

IX MPRC, 15.10.2006, Sosnová Czechy
15 października na torze w Sosnovej (Republika Czeska) odbyła się ostatnia, IX runda Mistrzostw Polski w Rallycrossie. Zawody, połączone z Pucharem FIA Europy Środkowej odbyły się przy słonecznej, ciepłej jak na październik pogodzie. W klasie 3 (auta do 1600 ccm) obok polskich zawodników na starcie stanęli zawodnicy z Czech i Austrii, w tym takie gwiazdy europejskiego rallycrossu jak Zdeněk Čermák czy Christian Petrakovits.

Mieliśmy niełatwe zadanie, bo oprócz walki o punkty w klasyfikacji Mistrzostw Polski, na torze konkurowaliśmy też z czeskimi zawodnikami, którzy mają bardzo szybkie auta, a dodatkowo znają tor w Sosnovej jak własną kieszeń. Największe wyzwanie stało jednak przed Andrzejem Grigoriewiem i Michałem Guranowskim, bo to oni walczyli między sobą o tytuł wicemistrza Polski. Ja tytuł mistrzowski zapewniłem sobie już na poprzednich zawodach i w Czechach planowałem jedynie pokazać się z najlepszej strony – skomentował Tomasz Nowak.

Zgodnie z przewidywaniami tempo w biegach kwalifikacyjnych dyktowali zawodnicy z Czech. Najlepszy z Polaków w pierwszej i drugiej kwalifikacji był Maciej Nasiłowski – zajmował piątą lokatę. W drugim biegu kwalifikacyjnym w aucie Nowaka pękła przednia prawa opona i zawodnik ukończył wyścig na feldze. Michał Guranowski dachował, a Andrzej Grigorjew nie wystartował z powodu awarii silnika.

W trzecim biegu kwalifikacyjnym musiałem zawalczyć o wejście do finału A. Pojechałem bardzo szybko, udało mi się wyprzedzić Černego i uzyskując drugi czas jako jedyny z Polaków po trzech kwalifikacjach awansowałem do finału A, zapracowując tym samym na pewne miejsce na podium w klasyfikacji Mistrzostw Polski – powiedział Nowak.

Maciej Nasiłowski wygrał finał B i awansując do finału A stanął na starcie obok kierowcy Bella Rallycross Team. Na pierwszym zakręcie wyścigu miał miejsce kontakt prowadzących zawodników i Nowak, korzystając z zamieszania, nieoczekiwanie przedarł się na drugą lokatę. Bilek i Petrakovits jednak szybko odzyskali stracone pozycje i kolejność wyścigu: Čermák, Petrakovits, Bilek, Nowak, Černy, Nasiłowski – do mety nie uległa zmianie.

Dotarłem na metę czwarty w „generalce”, ale pierwszy w klasyfikacji Mistrzostw Polski. Kolejne, już piąte zwycięstwo w MP bardzo mnie cieszy bo potwierdza, że wywalczony tytuł Mistrza Polski nie jest dziełem przypadku – skomentował kierowca srebrnej Fabii.

Zawody w Sosnovej zakończyły cykl rozgrywek Mistrzostw Polski w Rallycrossie. Z dziewięciu przeprowadzonych rund każdemu zawodnikowi do klasyfikacji końcowej zalicza się siedem najlepszych wyników. Tomasz Nowak w sezonie 2006 odniósł 5 zwycięstw (20 punktów), raz był 2-gi (17 punktów) i raz 3-ci (15 punktów). Ze zgromadzonymi 132 punktami Nowak w klasyfikacji końcowej wyprzedził Andrzeja Grigoriewa (119 punktów) oraz Michała Guranowskiego (116 punktów), którzy wywalczyli tytuły wicemistrzowskie.


informacja prasowa, 16.10.2006

» pobierz w formacie Microsoft Word
Nowak na ME: lepiej od oczekiwań

X MERC, 23-24.09.2006, Słomczyn Polska
Zakończyła się X runda Mistrzostw Europy w Rallycrossie rozegrana na torze w Słomczynie przy wspaniałej pogodzie i wielotysięcznej publiczności. Tomasz Nowak, reprezentant Bella Rallycross Team, po zapewnieniu sobie w krajowych rozgrywkach tytułu Mistrza Polski, może i te zawody zaliczyć do udanych.

W sobotniej „czasówce” uzyskałem piąty czas, szybciej ode mnie pojechali tylko: Morten Jespersen, Zdeněk Čermák, Krzysztof Groblewski i Magnus Hansen. To światowa czołówka Dywizji 1A i uplasowanie się tuż za nimi dawało nadzieje na dobry występ w Słomczynie – skomentował Nowak.

Pierwszy bieg kwalifikacyjny potwierdził dobrą dyspozycję kierowcy Fabii, który nie popełniając żadnego błędu uzyskał świetny czas przejazdu czterech okrążeń i utrzymał piątą pozycję do kolejnej sesji kwalifikacyjnej. W niedzielę rano było jeszcze lepiej, trzecia pozycja w drugiej kwalifikacji dawała nadzieje na pewną pozycję w finale A.

Aby zapewnić sobie start w finale najlepszej szóstki Div 1A, w trzeciej sesji musiałem pokonać Eduarda Leganova, Pavla Vimmera, Michała Guranowskiego i Andrzeja Grigoriewa. Na starcie auta konkurentów z Rosji i Czech okazały się mocniejsze, ale z Leganovem uporałem się już w pierwszym zakręcie, a z Vimmerem na drugim okrążeniu – powiedział Tomasz Nowak.

Po trzech biegach kwalifikacyjnych Magnus Hansen (bratanek słynnego Kennetha Hansena, wielokrotnego Mistrza Europy) zgromadził tyle samo punktów co Nowak, jednak to reprezentant Bella Rallycross Team uzyskał lepszy czas i dzięki temu do finału A zakwalifikowali się kolejno: Groblewski, Čermák, Jespersen, Nowak, Hansen.

Start w finale wyszedł mi fenomenalnie, z czwartej pozycji startowej w pierwszym łuku zameldowałem się drugi, wyprzedzając świeżo upieczonego Mistrza Europy Krzysztofa Groblewskiego i zrównując się z prowadzącym stawkę Čermákiem. Niestety kolejny zakręt był prawy, a ja byłem po lewej stronie toru i musiałem się schować za Czecha. Zamieszanie wykorzystał Groblewski, który przed nawrotem opóźnił hamowanie i wcześniej zajął tamtą pozycję, w wyniku czego musiałem pozostać na zewnętrznej części nawrotu i nie mogłem się już obronić przed Jespersenem – skomentował pierwsze okrążenie finału Nowak.

Dalsza część wyścigu to zaciekła walka o czwartą pozycję z Magnusem Hansem, który przez cały dystans naciskał na kierowcę Fabii. W tym czasie Groblewski odzyskał prowadzenie w stawce dowożąc do mety piąte z rzędu zwycięstwo w ME. Tomasz Nowak do końca wyścigu skutecznie odpierał ataki Hansena, plasując się ostatecznie na doskonałej czwartej pozycji, najwyższej z Polaków nie startujących regularnie w cyklu Mistrzostw Europy. W tak doborowej stawce było to ukoronowanie sukcesu Nowaka odniesionego w rallycrossowych Mistrzostwach Polski 2006.


informacja prasowa, 24.09.2006

» pobierz w formacie Microsoft Word
Nowak ponownie najszybszy

VIII MPRC, 9.09.2006, Toruń Polska
Trwa zwycięska passa Tomasza Nowaka w cyklu Mistrzostw Polski w Rallycrossie. Po ostatnich dwóch wygranych na torze w Słomczynie, zawodnik Bella Rallycross Team okazał się najlepszy również w Toruniu.

Plan na VIII rundę MPRC wykonaliśmy w 100%. Gdy poranną „czasówkę” wygrałem przewagą ponad 1 sekundy, wiedziałem już, że jest szansa na zwycięstwo. W dwóch pierwszych biegach kwalifikacyjnych uplasowałem się na pierwszej pozycji i dzięki zagwarantowanemu pole position nie musiałem już startować w trzeciej kwalifikacji. W finale A po pierwszym łuku wyszedłem na prowadzenie i nie oddałem go do końca wyścigu. Przez cały czas musiałem uważać na świetnie jadącego za mną Macieja Nasiłowskiego, któremu jedynie zwycięstwo dawało szansę na dalszą walkę o tytuł – podsumował wyścig Nowak.

Andrzej Grigorjew dojechał na metę trzeci, a Michał Guranowski – piąty. Zwycięstwo kierowcy Fabii w przedostatniej rundzie MPRC w Toruniu, przy jednoczesnych słabszych pozycjach największych konkurentów, zapewniło Tomaszowi Nowakowi tytuł Mistrza Polski 2006.

Spełniły się moje marzenia. Wraz z całym moim zespołem ciężko pracowaliśmy na ten wynik. W zeszłym roku wyczerpaliśmy limit pecha chyba na kilka lat i bieżący sezon faktycznie okazał się pomyślny. Nie mieliśmy awarii technicznych, a optymalna konfiguracja samochodu umożliwiła uplasowanie się w ciągu ośmiu rund na podium aż sześć razy, w tym cztery - na najwyższym stopniu. Dzięki zgromadzonym dotychczas punktom na ostatnią rundę MPRC po raz pierwszy od kilku lat pojadę już na luzie. Tor w Sosnovej (CZ) bardzo mi pasuje i tanio skóry tam nie sprzedam – powiedział Nowak.

W chwili obecnej zespół rallycrossowy Bella przygotowuje się do startu w X rundzie Mistrzostw Europy w Rallycrossie, która odbędzie się 23 i 24 września na torze w Słomczynie k/Grójca. Skoda Fabia przygotowana jest w europejskiej specyfikacji Division 1A i właśnie w tej prestiżowej klasie Tomasz Nowak wystartuje obok gwiazd takich jak Krzysztof Groblewski, Jussi Pinomäki czy Morten Jespersen.

W Mistrzostwach Europy nie walczę o punkty, ale w Słomczynie postaram się pokazać z jak najlepszej strony. Start w polskiej rundzie MERC jest dla mnie okazją do konfrontacji z najlepszymi zawodnikami rallycrossowym w Europie oraz szansą na zaprezentowanie się szerszemu gronu publiczności. Liczę na przewagę bardzo dobrej znajomości słomczyńskiego toru oraz zachowania jego nawierzchni podczas różnych warunków atmosferycznych. Mam nadzieję, że wraz z Krzysztofem Groblewskim oraz innymi polskimi zawodnikami zdominujemy rywalizację w klasie Div 1A – powiedział Tomasz Nowak.


informacja prasowa, 10.09.2006

» pobierz w formacie Microsoft Word

Trzecie zwycięstwo Nowaka

VII MPRC, 19.08.2006, Słomczyn Polska
VII runda MPRC była pełna dramaturgii. Tuż przed startem do 1. biegu kwalifikacyjnego w Skodzie Fabii zespołu Bella awarii uległa skrzynia biegów. Dzięki niebagatelnemu poświęceniu członków zespołu, udało się ją wymienić na skrzynię rezerwową tuż przed rozpoczęciem drugiego, wymaganego startu (osiągnięty czas wymiany skrzyni biegów: ok. 30-40 minut). W biegu #2, pomimo kontaktu z autem rywala, kierowca Fabii uzyskał najlepszy czas wyścigu. W trzecim biegu kwalifikacyjnym na pierwszym łuku miał miejsce masowy kontakt, w wyniku czego prawie wszystkie auta na chwilę opuściły tor. Po 3 biegach eliminacyjnych Tomasz Nowak zajmował drugą pozycję i takie pole zajął na starcie do finału A.

– W finale wykonałem dobry start, trafnie oceniłem sytuację w pierwszym łuku i w rezultacie uzyskałem prowadzenie, które utrzymałem aż do samej mety. To zwycięstwo dedykuję moim mechanikom, to oni dzisiaj wygrali - z czasem - powiedział na mecie Nowak.
Nowak 1. w Słomczynie

VI MPRC, 5.08.2006, Słomczyn Polska
Tomasz Nowak odniósł kolejne zwycięstwo na torze w Słomczynie.

– Pierwsze miejsce w VI-ej rundzie Mistrzostw Polski w Rallycrossie znacznie poprawia moją sytuację punktową. Nieustanna praca nad samochodem przynosi wymierne efekty. Liczymy na dobre wyniki w pozostałych rundach MPRC i w chwili obecnej przygotowujemy się już do kolejnych słomczyńskich zawodów - powiedział po wyścigu kierowca zespołu Bella.
© 2006-2010 Netventure. Wszystkie prawa zastrzeżone.
bella Netventure TB DAF TOMSON Motorsport Poland Rallycross Team Geoblog.pl ŠkodaAuto