TOMASZ NOWAK
bella Netventure
bella RALLYCROSS TEAM

Tomasz Nowak przed Barbórką 2008

46 Rajd Barbórka, 13.12.2008, Warszawa Polska
W sobotę, 13 grudnia na ulicach Warszawy rozegrany zostanie 46. Rajd Barbórka - Ogólnopolskie Kryterium Asów. Na starcie zobaczymy czołowych polskich kierowców reprezentujących różne dyscypliny sportu samochodowego takie jak rajdy, wyścigi płaskie czy rallycross.

Jednym z przedstawicieli rallycrossu będzie Tomasz Nowak, zdobywca tytułu Mistrza Polski w 2006 roku. Na prawym fotelu srebrnej Skody Fabii Kit-Car ponownie zasiądzie Kamil Sokołowski, również zawodnik rallycrossowy, który obecnie wraz z Tomaszem Nowakiem reprezentuje Polskę w cyklu Mistrzostw Europy w Rallycrossie.

Tomasz Nowak: – W tym roku na prawy fotel ponownie zaprosiłem Kamila Sokołowskiego - kolegę z rallycrossowych torów. Wystartujemy moją Skodą Fabią 1600 w specyfikacji Div1A RC. W zeszłym roku udało nam się zająć III m-ce w klasie i awansować do Kryterium Karowa. W sobotę chcielibyśmy powtórzyć przynajmniej tak dobry wynik, choć biorąc pod uwagę rekordową ilość zgłoszonych załóg w klasie 1 z pewnością lekko nie będzie. Mimo wszystko nie odczuwam tremy - dzięki regularnym startom w Mistrzostwach Europy w Rallycrossie jestem przyzwyczajony do rywalizacji w licznej stawce bardzo dobrych kierowców. Nasz start jest możliwy przede wszystkim dzięki firmie Bella. Dodatkowo wsparło nas też Texaco.


informacja prasowa, 11.12.2008

» pobierz w formacie Microsoft Word
Tomasz Nowak 9-ty w Buxtehude

5.10.2008, Buxtehude Niemcy
Ostatnia runda Mistrzostw Europy w Rallycrossie 2008 odbyła się w Niemczech, w miejscowości Buxtehude nieopodal Hamburga. Transmitowane na żywo w dziewięciu krajach Europy zawody odbyły się przy wyjątkowo niesprzyjającej aurze - przez większość weekendu padał intensywny deszcz, systematycznie zamieniający nawierzchnię toru Estering w błotnistą breję.

Na ostatnich zawodach sezonu jedynym reprezentantem Polski w Dywizji 1A był Tomasz Nowak (Bella Rallycross Team, Skoda Fabia), który w treningu oficjalnym oraz biegach kwalifikacyjnych plasował się w drugiej dwudziestce mocno obstawionej stawki. Ostatecznie po wszystkich sesjach eliminacyjnych Nowak był 16. i tym samym wywalczył sobie ostatnie pole startowe do finału C.

Ściganie się po rozmokłym torze rallycrossowym jest naprawdę trudne, głównie z powodu słabej widoczności. Na przednią szybę auta prócz strug deszczu trafiają kilogramy błota wyrzucane spod kół auta jadącego z przodu. Wycieraczki nie dają rady oczyszczać szyby na bieżąco. Stojąc na starcie do finału C na ostatniej pozycji nie miałem więc zbyt dużych szans na lepszą pozycję. Gdy mrugnęły światła startowe moi konkurenci chyba jednak przesadzili z gazem jak na tak śliską nawierzchnię - ja ruszyłem nieco spokojniej i dzięki temu w pierwszym zakręcie zameldowałem się na 1. pozycji. Prowadzenie udało mi się utrzymać przez całe 6 okrążeń i w ten sposób awansowałem do finału B – powiedział zadowolony ze zwycięstwa Nowak.

Finał B Dywizji 1A odbył się według całkiem podobnego scenariusza, jednak tym razem prędkości startowej srebrnej Skodzie Fabii wystarczyło zaledwie na 4. miejsce. Ostatecznie Tomasz Nowak ukończył zawody na 9-tym miejscu, odnotowując swój najlepszy wynik w tym sezonie. Reprezentant Bella zgromadził w Buxtehude kolejne 8 punktów i pomimo programu startów obejmującego jedynie połowę sezonu, w końcowej klasyfikacji Mistrzostw Europy 2008 zajmuje wysokie 16-ste miejsce.

Bardzo cieszę się z postępów, jakie zrobiliśmy w tym roku. Wystarczy popatrzeć na wyniki - w zeszłym sezonie ani razu nie udało nam się zakwalifikować do finałów, plasowaliśmy się na miejscach 17-19. W tym roku natomiast regularnie brałem udział w biegach finałowych, udało się nawet wejść do pierwszej dziesiątki. Są to wyraźne efekty zarówno doświadczenia zdobytego podczas startów w ME w ciągu ostatnich 2 lat, jak i pracy nad samochodem moich mechaników, którym pragnę serdecznie podziękować. Dziękuję również sponsorom zespołu, zwłaszcza firmie Bella, która wspiera mnie praktycznie od początku startów w Rallycrossie i dzięki której zdołałem zajść tak daleko – powiedział Nowak podsumowując sezon 2008.


informacja prasowa, 6.10.2008

» pobierz w formacie Microsoft Word
Dobry wynik Nowaka w Słomczynie

14.09.2008, Słomczyn Polska
W miniony weekend na torze w Słomczynie została rozegrana X runda Mistrzostw Europy w Rallycrossie. Chłodna jesienna pogoda nie odstraszyła tysięcy kibiców, którzy na podwarszawskim obiekcie zjawili się w tym roku wyjątkowo licznie. Sobota tradycyjnie rozpoczęła się od treningów, po których nadeszła sesja kwalifikacyjna na czas. Tomasz Nowak z Bella Rallycross Team wywalczył w treningu oficjalnym Dywizji 1A 8. miejsce.

W sobotę tor był jeszcze bardzo śliski. Mniejsze znaczenie miała moc silnika, a większe dobra znajomość nawierzchni trasy i umiejętność ustawienia zawieszenia dla aktualnych warunków. W drugim pomiarowym okrążeniu zaryzykowałem i udało się uzyskać bardzo dobry czas, tuż za europejską elitą – powiedział Nowak.

Pierwszy bieg kwalifikacyjny nie był jednak równie udany dla kierowcy srebrnej Fabii. Bezpośrednia walka z innymi zawodnikami uniemożliwiła jazdę na czas i Skoda z numerem startowym 160 uplasowała się na 15. pozycji. Aby zagwarantować sobie awans do finałów, Tomasz Nowak musiał ukończyć pozostałe dwie sesje kwalifikacyjne na wysokich lokatach. Zawodnik Bella Rallycross oba wyścigi pojechał szybko i bezbłędnie uzyskując odpowiednio 12. i 9. miejsce. Po trzech biegach kwalifikacyjnych Nowak plasował się na 12. pozycji, co zagwarantowało II-gie pole na starcie do finału C.

W kieszeni startowej obok mnie stanął Andy Martin – szybki i skuteczny zawodnik z Belgii zajmujący obecnie 8 lokatę w klasyfikacji ME. Wiedziałem jednak, że dzięki krótszej skrzyni biegów przygotowanej na Słomczyn mam szanse wygrać start. Tak się też stało - w pierwszym łuku objąłem prowadzenie i nie oddałem go aż do mety, awansując jednocześnie do finału B. Możliwość ponownego startu przed polską publicznością sprawiła mi wielką radość – skomentował Tomek Nowak.

Tuż po starcie finału B srebrna Skoda Fabia przesunęła się o kolejne dwie lokaty wzwyż. W tej stawce rywalizacja o wysokie pozycje była już jednak znacznie trudniejsza. Tomasz Nowak ukończył zawody ostatecznie na wysokim 10. miejscu, gromadząc 7 punktów. Nowak, pomimo tegorocznego programu startów obejmującego jedynie pięć rund ME, zajmuje obecnie 18-stą lokatę w klasyfikacji Mistrzostw Europy Div1A. Ostatnia runda ERC odbędzie się za trzy tygodnie w Niemczech, w miejscowości Buxtehude nieopodal Hamburga.


informacja prasowa, 15.09.2008

» pobierz w formacie Microsoft Word
Nowak punktuje również w Sosnovej

08.09.2008, Sosnová Czechy
6. i 7. września na torze w Sosnowej nieopodal Czeskiej Lipy odbyła się IX runda Mistrzostw Europy w Rallycrossie. Tak jak na poprzedniej rundzie w Holandii, tak i w Czechach Polskę reprezentowało trzech zawodników: Michał Guranowski (VW Polo), Kamil Sokołowski (Skoda Felicja) i Tomasz Nowak (Skoda Fabia). W sobotę odbyły się treningi wolne, trening oficjalny na czas oraz I bieg kwalifikacyjny.

Trening na czas pojechałem na 100% swoich możliwości i udało mi się uzyskać 10-ty rezultat. Na torze w Sosnowej, który jest szybki i twardy, moc silnika ma duże znaczenie. Na tym polu nasze auto niestety jeszcze odstaje od światowej czołówki. Dlatego bardzo ucieszył mnie dobry wynik w czasówce, który całemu zespołowi Bella dał nadzieje na kolejny awans do finałów – powiedział Tomek Nowak.

Niedziela tradycyjnie rozpoczęła się od rozgrzewki, po której rozegrano II i III bieg kwalifikacyjny. W drugiej sesji kierowca srebrnej Fabii po zaciętej walce zameldował się na mecie na drugiej pozycji, a podczas trzeciej sesji w swoim wyścigu zwyciężył. Nagrodą za dobre rezultaty – odpowiednio: 11. i 9. czas w Div1A – był awans do finału C i start z wysokiej 2. pozycji.

W rallycrossie losy wyścigu najczęściej rozgrywają się w pierwszym łuku. Tak było i teraz. Start wyszedł mi dobrze, ale z lewego zakrętu zostałem wypchnięty i znalazłem się ma zewnętrznej. Ułamek sekundy później byłem już na końcu stawki. Podczas kolejnych okrążeń wyścigu stratę udało mi się nieco odrobić i ostatecznie dojechałem na piątej pozycji. Zapowiadało się lepiej, ale to jest sport, w dodatku kontaktowy, więc nie wszystko można przewidzieć. Zawody w Czechach oceniam jako udane, z niecierpliwością czekam już na wyścigi w Słomczynie – powiedział Nowak.

Tomasz Nowak uplasował się ostatecznie na 15. pozycji w zawodach gromadząc kolejne punkty w klasyfikacji ME. Michał Guranowski zajął 16. miejsce, a Kamil Sokołowski 22. Na następną rundę Mistrzostw Europy w Rallycrossie wyścigowa karawana zjedzie do Polski. Już w najbliższy weekend (13 i 14 września) w Słomczynie k/Grójca zostanie rozegrana X runda MERC. W tym roku dodatkową atrakcją dla kibiców będzie start w Div1 rajdowego mistrza świata – Marcusa Grönholma.


informacja prasowa, 8.09.2008

» pobierz w formacie Microsoft Word
Pierwsze punkty dla Nowaka

17.08.2008, Valkenswaard Holandia
W miniony weekend na torze Eurocircuit w Holandii odbyła się VIII runda Mistrzostw Europy w Rallycrossie. Do zawodów zgłosiła się rekordowa liczba 112 kierowców, w tym 36 w Dywizji 1A. Polskę reprezentowało trzech zawodników: Michał Guranowski (VW Polo), Kamil Sokołowski (Skoda Felicja) i Tomasz Nowak (Skoda Fabia).

Podczas sobotniego treningu oficjalnego udało mi się wywalczyć 15. czas w stawce 36 kierowców reprezentujących w tym roku naprawdę wysoki poziom. Tę pozycję udało mi się obronić w pierwszym wyścigu kwalifikacyjnym, co otwierało szanse na awans do finałów. W sobotę wieczorem zauważyliśmy usterkę w skrzyni biegów i postanowiliśmy ją wymienić na rezerwową
– powiedział Tomasz Nowak.

W drugim biegu kwalifikacyjnym przeprowadzonym w niedzielne południe kierowca zespołu Bella uzyskał jeszcze lepszą – 11. pozycję. W rezultacie po trzech wyścigach kwalifikacyjnych Nowak zajmował 14. pozycję i jako jedyny z Polaków awansował do biegów finałowych.

To był dla nas ciężki weekend. Niestety nie uniknęliśmy kłopotów technicznych
- nadal mamy problem ze skrzynią biegów i przeniesieniem napędu. Cieszę się, że pomimo wielu trudności udało mi się dojechać na czwartej pozycji w finale C. Z Holandii wyjeżdżam w optymistycznym nastroju, z lepszym wynikiem niż w zeszłym roku oraz precyzyjną wiedzą co musimy poprawić w samochodzie przed zawodami w Sosnovej
– powiedział Nowak.

Tomasz Nowak uplasował się ostatecznie na 14. pozycji w zawodach gromadząc pierwsze 2 punkty w klasyfikacji ME. Kamil Sokołowski zajął 25. miejsce, a Michał Guranowski nie ukończył dwóch biegów z powodu kolizji i nie został sklasyfikowany. Następna runda Mistrzostw Europy w Rallycrossie odbędzie się w Sosnovej w Republice Czeskiej 6 i 7 września br.


informacja prasowa, 19.08.2008

» pobierz w formacie Microsoft Word
Belgia pechowo

10.08.2008, Maasmechelen Belgia
Tegoroczne zawody w Maasmechelen w Belgii nie okazały się szczęśliwe dla Tomasza Nowaka, dla którego był to pierwszy start w Mistrzostwach Europy w tym roku. Treningi wolne nie zapowiadały problemów, jakie miały wkrótce dotknąć Bella Rallycross Team. Niestety podczas sobotniego treningu oficjalnego (jazda na czas), w srebrnej Skodzie Fabii wystąpiła niespodziewana awaria.

Ukręcił się wieloklin na wyjściu ze skrzyni biegów. W naszym aucie jest to nietypowa część produkowana przez Skoda Motorsport i nie mieliśmy takiej wśród wielu innych części zapasowych. Mechanicy zespołu wraz z naszymi przyjaciółmi z Belgii podjęli heroiczne wysiłki aby zastąpić uszkodzony zabierak podobnym
- pochodzącym z VW, ale ten wytrzymał niecałe 2 okrążenia niedzielnego
warm-up’u
– powiedział Tomasz Nowak.

Z powodu awarii napędu zespół Bella Rallycross był zmuszony wycofać się z udziału w dalszej części zawodów w Belgii. Nowe podzespoły zostały już zamówione w Czechach i dotrą do Valkenswaard przed rozpoczęciem zawodów w Holandii w najbliższy weekend.
Mistrzostwa Europy 2008 - przed Belgią i Holandią

30.07.2008, Warszawa Polska
W sezonie 2008 Bella Rallycross Team kontynuuje zdobywanie doświadczeń i wiedzy w Mistrzostwach Europy w Rallycrossie. W programie startów znalazły się wszystkie rundy ME 2008 począwszy od zawodów w Maasmechelen, czyli: Belgia, Holandia, Czechy, Polska i Niemcy.

Nieprzypadkowo wybraliśmy tory, na których byliśmy już w zeszłym roku. W zimie wprowadziliśmy w naszej Skodzie Fabii kilka modyfikacji i chcemy zweryfikować ich rezultaty w możliwie porównywalnych warunkach. Osobiście cieszę się, że jedziemy na tory które już trochę znam, ponieważ znajomość specyfiki danego toru ma w rallycrossie istotne znaczenie – powiedział Nowak.

Na początku sierpnia zespół wybiera się na VII rundę ME do Maasmechelen, a następnie bezpośrednio z Belgii na Eurocircuit w Valkenswaard w Holandii, gdzie odbędzie się VIII runda ME. Na początku września karawana europejskich teamów zawita w Sosnovej w Republice Czeskiej, a tydzień później w Słomczynie pod Warszawą. Finał rozgrywek Mistrzostw Europy w Rallycrossie odbędzie się w tym roku na początku października w Buxtehude koło Hamburga.

Europejski rallycross, w przeciwieństwie do krajowego, bardzo szybko się teraz rozwija. Światowe teamy rajdowe dostrzegły, że jest on równie widowiskowy co rajdy WRC, a relatywnie tańszy. W tym roku niebywałą atrakcją dla kibiców jest udział w European Rallycross Championship Marcusa Grönholma - dwukrotnego Mistrza Świata w rajdach. W środowisku branżowym krążą też plotki o planach startów w ME kolejnej gwiazdy WRC, również rajdowego Mistrza Świata. Wszystko to oznacza, że europejski rallycross idzie w dobrą stronę, być może nawet w stronę awansu do rangi Mistrzostw Świata.. – rozważa Tomasz Nowak.Harmonogram startów 2008


Dla prasy


Wszystkie komunikaty prasowe wraz z materiałami zdjęciowymi w dużej rozdzielczości wolnymi od praw autorskich znajdują się w dziale DLA PRASY.
© 2006-2010 Netventure. Wszystkie prawa zastrzeżone.
bella Netventure TB DAF TOMSON Motorsport Poland Rallycross Team Geoblog.pl ŠkodaAuto