TOMASZ NOWAK
bella Netventure
bella RALLYCROSS TEAM

Tomasz Nowak i Kamil Sokołowski po Barbórce

45 Rajd Barbórka, 10.12.2007, Warszawa Polska
Tomasz Nowak pilotowany przez Kamila Sokołowskiego wywalczył III miejsce w klasie 2 w 45. Rajdzie Barbórki – Ogólnopolskim Kryterium Asów. Na starcie tej prestiżowej imprezy stanęła rekordowa liczba 106 załóg, z czego jedynie 30 najlepszych po pięciu odcinkach specjalnych awansowało do wieczornego startu na ulicy Karowej. Wśród czołowej trzydziestki znalazł się też zespół kierowców rallycrossowych w srebrnej Skodzie Fabii.

Tomasz Nowak: – Jestem bardzo zadowolony z przebiegu rajdu. Nie odbyło się co prawda bez drobnych przygód - na OS-1 Żerań kompletnie zaparowały nam szyby, a na OS-2 Bemowo wykonaliśmy zbyt wysoki skok przez mostek, w rezultacie którego m.in. urwała się płyta pod silnikiem, przedni zderzak i chłodnica. Jednak poza tymi dwoma incydentami, fortuna była w sobotę zdecydowanie po naszej stronie. Auto nie sprawiało żadnych kłopotów, a mi udało się pojechać szybko i bezbłędnie, co zaprocentowało 3. miejscem w klasie 2. Nagrodą samą w sobie była możliwość startu na Karowej – o takim zakończeniu sezonu marzy chyba każdy kierowca sportowy. Dziękuję mechanikom za ich ciężką pracę, a kibicom za obecność na trasie. Specjalne podziękowania kieruję również w stronę firmy Bella – mojego głównego sponsora.

Kamil Sokołowski: – Barbórka okazała się dla naszej załogi bardzo udanym występem. Tomek pojechał naprawdę perfekcyjnie i jest to jego wielki sukces oraz piękne zakończenie sezonu. Niespodzianką którą szykowaliśmy była właśnie Pani Karowa. Wiedziałem, że stać nas na nią przy bezbłędnej jeździe Tomka. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim kibicom oraz znajomym. Także dla mnie było to bardzo miłe przeżycie i wielki sukces jak na debiut w roli pilota.

Rajd Barbórka należy do najbardziej prestiżowych imprez w naszym kraju. Jak co roku dookoła ulicy Karowej zgromadziły się dziesiątki tysięcy kibiców tworząc magiczną atmosferę święta sportów motorowych. Kto nie był na miejscu, mógł śledzić rywalizację w telewizji i Internecie - realizowana z kilkunastu kamer zlokalizowanych wokół trasy odcinka specjalnego relacja na żywo emitowana była przez Telewizję Polską oraz iTVP.PL. Najlepszy czas na Karowej uzyskał Krzysztof Hołowczyc, a zwycięzcą w klasyfikacji generalnej rajdu został Tomasz Kuchar.

informacja prasowa, 10.12.2007

» pobierz w formacie Microsoft Word
Tomasz Nowak i Kamil Sokołowski przed Barbórką 2007

45 Rajd Barbórka, 8.12.2007, Warszawa Polska
W sobotę, 8 grudnia na ulicach Warszawy rozegrany zostanie Rajd Barbórka - Ogólnopolskie Kryterium Asów. Na starcie tradycyjnie zobaczymy czołowych polskich kierowców, rywalizujących na co dzień nie tylko w rajdach, ale także innych dyscyplinach sportu samochodowego takich jak wyścigi płaskie czy rallycross.

Jednym z przedstawicieli rallycrossu będzie Tomasz Nowak, ubiegłoroczny Mistrz Polski, a tegoroczny uczestnik eliminacji do Mistrzostw Europy w Rallycrossie. Na prawym fotelu srebrnej Skody Fabii Kit-Car zasiądzie Kamil Sokołowski, również zawodnik rallycrossowy, który w Mistrzostwach Polski 2007 zajął wysokie 3. miejsce. Załoga wystartuje w barwach marki Bella.

Tomasz Nowak: – To będzie mój drugi start w rajdzie Barbórka rallycrossową Skodą Fabią. Takie auto niestety nie jest optymalne do krótkich i śliskich odcinków specjalnych, bo silnik jest mało elastyczny i bardzo agresywnie oddaje moc, nie pozostawiając miejsca na błędy. Trzeba więc pojechać czysto a jednocześnie odważnie - na tak krótkim rajdzie liczy się każdy ułamek sekundy. W tym roku do klasy 2. zgłosiło się aż 23 załóg, a tylko 5 z nich zakwalifikuje się do OS-6 Karowa. Zrobimy z Kamilem wszystko, abyśmy byli jedną z nich.

Kamil Sokołowski: – W tym roku zasiadam na prawym fotelu Skody Tomka i jest to mój debiut w roli pilota. Nigdy nie mogłem zdobyć się na odwagę aby pilotować, jednak Tomkowi udało się mnie przekonać. Co do tegorocznych odcinków specjalnych, decydującym będzie Żerań i to on rozstrzygnie o ostatecznych wynikach tej prestiżowej imprezy. Razem dołożymy wszelkich starań, aby zakwalifikować się na Panią Karową. Dysponujemy bardzo dobrze przygotowanym autem, jednak jego charakterystyka odbiega od wymagań rajdu. Jest to auto typowo wyścigowe, więc Tomek będzie musiał nadrabiał talentem. Do zobaczenia na oesach, zdradzę że szykujemy pewną niespodziankę!

Rajd Barbórka, który odbędzie się już po raz 45, choć nie stanowi eliminacji Mistrzostw Polski, należy do najbardziej prestiżowych imprez w naszym kraju. Rok rocznie dziesiątki tysięcy kibiców, nie tylko mieszkańców stolicy, gromadzą się przy trasie odcinków specjalnych, szczególnie na ulicy Karowej. Rozgrywane późnym popołudniem przy sztucznym oświetleniu Kryterium o Puchar Teleexpressu jest, obok słynnej kostki w Walimiu, uważane za najbardziej klasyczny odcinek w polskich rajdach.

informacja prasowa, 03.12.2007

» pobierz w formacie Microsoft Word
Po Słomczynie, przed Czechami

18.09.2007, Warszawa Polska
W miniony weekend na torze w Słomczynie odbyła się IX runda Mistrzostw Europy w Rallycrossie 2007. Zawodów tych zespół Bella nie może zaliczyć do udanych. Pomimo osiągnięcia zadawalającego czasu w treningu oficjalnym, pechowa awaria przed startem do I biegu kwalifikacyjnego w praktyce przekreśliła szanse na dobry wynik w klasyfikacji końcowej.

Trening na czas pojechałem na miarę swoich możliwości szybko - 13-sty czas zapowiadał szanse na awans do finałów. Niestety tuż przed powtórzonym startem do I biegu kwalifikacyjnego, z pedału sprzęgła spadła zawleczka linki, która się z niego wypięła. Stałem już na linii startu i nic nie mogłem zrobić – lewy pedał bezwładnie leżał na podłodze kokpitu, a ja wiedziałem, że nie mam sprzęgła niezbędnego do ruszenia. Po błyśnięciu świateł startowych podjąłem dwie próby wbicia I-go biegu przy różnych obrotach, ale kończyły się one niepowodzeniem, więc ostatecznie ruszyłem na rozruszniku. Choć pozostała cześć wyścigu była dość szybka, to strata kilku sekund na starcie pokutowała przez całe zawody. II i III bieg kwalifikacyjny jechałem już w innych grupach zawodników, z którymi bezpośrednia walka nie pozwoliła na uzyskanie dobrych czasów. W rezultacie po kwalifikacjach znalazłem się tuż za finałową 16-stką– podsumował nieudany występ Nowak.

Zawody w Słomczynie przyniosły jednak szereg nowych doświadczeń. Był to pierwszy start na zupełnie nowym zawieszeniu firmy Proflex. Technicy z fabryki w Holandii służyli swoją pomocą w konfiguracji amortyzatorów dopasowując je do śliskiego w tym roku toru w Słomczynie.

Przejście na Proflexa było w tegorocznych planach i cieszę się, że udało nam się to zrealizować. Skoda prowadzi się teraz dużo lepiej, a dzięki wielu wariantom konfiguracji tłumienia amortyzatorów można dowolnie regulować balans pomiędzy nadsterownością i podsterownością pojazdu. Musimy się jednak jeszcze sporo nauczyć w zakresie strojenia tego zawieszenia, bo moje odczucia ze środka samochodu nie zawsze idą w parzę z tym, co pokazuje stoper – powiedział Tomasz Nowak.

W najbliższy weekend zespół Bella weźmie udział w ostatniej już w tym roku – X rundzie Mistrzostw Europy w Rallycrossie, która odbędzie się 22 i 23 września na torze w Sosnovej, w Republice Czeskiej. Z pewnością będą to najbardziej emocjonujące zawody w tym roku, gdyż we wszystkich trzech dywizjach rozegra się walka o tytuły Mistrza Europy.


informacja prasowa, 18.09.2007

» pobierz w formacie Microsoft Word
Tomasz Nowak przed Słomczynem

12.09.2007, Warszawa Polska
15 i 16 września 2007 na torze w podwarszawskim Słomczynie odbędzie IX runda Mistrzostw Europy w Rallycrossie - największa i najważniejsza tego typu impreza w Polsce. Po raz pierwszy w tym roku zobaczymy na rodzimym podwórku ubiegłorocznego Mistrza Polski w klasie 3 - Tomasza Nowaka, który w sezonie 2007 ściga się głównie poza granicami kraju.

W tym roku startujemy przede wszystkim po to, aby się uczyć od najlepszych. W lipcu byliśmy na zawodach w Niemczech, a w sierpniu na rundach Mistrzostw Europy w Belgii i Holandii. Zdobyliśmy tam wiele cennych doświadczeń. Pracujemy nad samochodem, bo do europejskiej czołówki jeszcze sporo nam brakuje – podsumował ostatnie starty Nowak.

Po zawodach w Holandii gruntownemu przeglądowi poddany zostały silnik oraz dwa skrzynie biegów, a w układzie hamulcowym wprowadzone zostały modyfikacje. Do Słomczyna przyjedzie również zupełnie nowe zawieszenie firmy Proflex, zbudowane specjalnie do Skody Fabii zespołu Bella.

- Mam nadzieję że uda nam się szybko wystroić nowe amortyzatory, choć w trakcie krótkich sesji treningowych nie będzie to łatwe zadanie. Cieszę się, że po raz pierwszy w tym roku będę startował na torze, który znam tak samo dobrze, albo nawet lepiej od innych zawodników – na wszystkich innych obiektach byłem w tym sezonie po raz pierwszy – powiedział Tomasz Nowak.

Do grona sponsorów Bella Rallycross Team dołączyła firma TB Truck & Trailer Serwis Sp. z o.o. – autoryzowany dealer i serwis samochodów ciężarowych marki DAF.


HARMONOGRAM ZAWODÓW
Sobota, 15 września:
11.00-13.45 - treningi
14.00-15.00 - trening oficjalny
15.30 - I bieg kwalifikacyjny
Niedziela, 16 września:
9.00-10.00 - rozgrzewka
10.15 - II bieg kwalifikacyjny
13.15 - III bieg kwalifikacyjny
15.00 - biegi finałowe
18.00 - rozdanie nagród

STRONA ORGANIZATORA (plan dojazdu, informacje o biletach)
www.rallycross.pl


informacja prasowa, 12.09.2007

» pobierz w formacie Microsoft Word
Nowak drugi w Buxtehude

15.07.2007, Buxtehude Niemcy
15 lipca na torze w Buxtehude nieopodal Hamburga, przy upalnej pogodzie i licznie zgromadzonej publiczności, odbyła się 5. runda Mistrzostw Niemiec w Rallycrossie. Dla Tomasza Nowaka, który w sezonie 2007 ściga się głównie poza granicami Polski, był to pierwszy start w tym roku. Wraz z Mistrzem Polski na niemiecki tor Estering pojechali również wicemistrz Michał Guranowski (VW Polo) oraz Andrzej Szyszkowski (Peugeot 106). Trzyosobowa reprezentacja Polski została bardzo ciepło, wręcz honorowo przyjęta przez niemieckich gospodarzy.

Przed startem w Niemczech odczuwałem lekką tremę. Wiedziałem, że lokalni zawodnicy dysponują szybkimi autami, a dodatkowo mają przewagę znajomości toru, na który ja przyjechałem po raz pierwszy. Dodatkowo miałem świadomość, że nie jestem jeszcze tak „wjeżdzony”, jak moi koledzy startujący w rundach Mistrzostw Polski. Po przejechaniu pierwszych okrążeń okazało się jednak, że charakterystyka toru bardzo mi odpowiada i mam szansę rywalizować o wysokie pozycje – podsumował poranne treningi Nowak.

Wyniki treningu oficjalnego potwierdziły te przewidywania. Tomasz Nowak uzyskał najlepszy czas, wyprzedzając o 0,10 sekundy najszybszego niemieckiego zawodnika. Michał Guranowski uzyskał 6. wynik, a Andrzej Szyszkowski – 9. O godzinie 11.45 rozpoczęły się biegi kwalifikacyjne, które w rozgrywkach DRX odbywają się zupełnie inaczej, niż w Mistrzostwach Polski, czy Mistrzostwach Europy w Rallycrossie. Zawodnicy nie startują w przynależnych klasach, lecz z innymi zawodnikami, którzy uzyskali podobny czas jednego okrążenia.

W biegach kwalifikacyjnych w mojej Skodzie zaczęły się pojawiać problemy ze skrzynią biegów - wyskakiwała, a czasami nie wchodziła bardzo ważna na tym torze trójka. Niestety napięty czasowo program zawodów uniemożliwiał wymianę na skrzynię rezerwową. Od drugiego biegu kwalifikacyjnego musiałem więc podtrzymywać dźwignię biegów i czasami prowadzić samochód jedną ręką – powiedział Tomek Nowak.

Mimo kłopotów technicznych kierowca srebrnej Fabii wywalczył drugie pole startowe do finału A. Michał Guranowski po biegach kwalifikacyjnych był szósty, jednak awaria silnika uniemożliwiła mu dalszą walkę w biegach finałowych, które rozpoczęły się o godzinie 16.00.

Na starcie do finału po obu stronach miałem bardzo szybkich Niemców i obawiałem się, że zrobią ze mnie kanapkę. Udało mi się jednak idealnie wstrzelić w światło startowe i w nawrót Sparkasse wszedłem jako pierwszy. Na wyjściu zrobiło się jednak niewielkie zamieszanie i wtedy nie zapiął mi się feralny trzeci bieg, co niezwłocznie okupiłem utratą pozycji lidera. Przez pozostałą część wyścigu kontrolowałem sytuację i dojechałem do mety drugi – podsumował zadowolony z niemieckich zawodów Nowak.

Zespół Bella-Netventure powrócił już do Polski i w chwili obecnej przygotowuje się do sierpniowego startu w Mistrzostwach Europy w Rallycrossie w Belgii, a tydzień później w Holandii.


Wyniki 5. rundy Deutsche Rallycross Meisterschaft 2007, Div 1A:
1. Sven Seeliger (D), Ford Fiesta
2. Tomasz Nowak (PL), Skoda Fabia
3. Rene Münnich (D), VW Polo S1600
4. Sören Pedersen (DK), Toyota Corolla
5. Andreas Schrader (D), VW Polo GTI S1600
6. Karsten Ney (D), VW Polo 1.6 16V
7. Michał Guranowski (PL), VW Polo 1600
[...]
11. Andrzej Szyszkowski (PL), Peugeot 106 Maxi


informacja prasowa, 17.07.2007

» pobierz w formacie Microsoft Word
Cel na sezon 2007: Mistrzostwa Europy

15.04.2007, Warszawa Polska
W ciągu 9 lat startów w dyscyplinach rallycrossowych w Polsce, Tomasz Nowak reprezentujący Bella Rallycross Team odnosił liczne sukcesy. W dorobku sportowym znalazło się łącznie 12 tytułów mistrzowskich wywalczonych w rozgrywkach ogólnokrajowych i regionalnych.

Po zdobyciu tytułu Mistrza Polski w sezonie 2006, naturalnym krokiem wpisującym się w przyjętą strategię rozwoju zespołu, jest podjęcie rywalizacji w Mistrzostwach Europy.

W polskim rallycrossie osiągnąłem już wszystko, czas podjąć nowe wyzwania. W rozgrywkach międzynarodowych startują najlepsi kierowcy z całej Europy, dlatego rywalizacja stoi na bardzo wysokim poziomie. W pierwszym sezonie startów za granicą chciałbym się jak najwięcej nauczyć i zyskać możliwie dużo doświadczeń, które zaprocentują w przyszłości – powiedział Tomasz Nowak.

Mistrzostwa Europy w Rallycrossie - dyscyplinie cieszącej się w wielu krajach znacznie większą niż w Polsce popularnością, przyciągają na tory tysiące kibiców. Najwyższa światowa ranga rozgrywek stymuluje też duże zainteresowanie mediów, co jest zaletą dla sponsorów pragnących zaprezentować markę szerokiemu gronu odbiorców z krajów całej Europy.

Liczę na to, że również przedstawiciele krajowej prasy będą dostrzegać i dopingować Polaków startujących za granicą. Media są w takim przypadku najważniejszym elementem komunikacji pomiędzy zawodnikiem a kibicami z Polski – powiedział Nowak.

W sezonie 2007 zespół planuje udział w kilku wybranych rundach ME w Rallycrossie. Być może w programie startów pojawi się również jedna z rund Mistrzostw Niemiec. Wszystko zależy od sponsorów, z którymi prowadzone są jeszcze rozmowy. Z całą pewnością jednak srebrna Skoda Fabia pojawi się na torze w Słomczynie – na polskiej rundzie Mistrzostw Europy, która odbędzie się 15 i 16 września 2007.


informacja prasowa, 15.04.2006

» pobierz w formacie Microsoft Word

Harmonogram startów 2007


© 2006-2010 Netventure. Wszystkie prawa zastrzeżone.
bella Netventure TB DAF TOMSON Motorsport Poland Rallycross Team Geoblog.pl ŠkodaAuto